Integracja metod Psychofizjologii Stosowanej, Biofeedback oraz techniki Mindfulness w Psychoterapii

Prof. Tullio ScrimaliZ

Prowadzący

Forma Prowadzenia Szkolenia

28, 29, 30 Sierpnia 2014

Termin

Miejsce

Integracja metod Psychofizjologii Stosowanej, Biofeedback oraz techniki Mindfulness w Psychoterapii

Instytucja organizująca:

ALETEIA International, Europejska Szkoła Terapii Poznawczej
www.aleteiainternational.it

Miejsce: Acicastello/ Catania/ Sycylia, Włochy
http://en.wikipedia.org/wiki/Aci_Castello

Data: 28, 29, 30 Sierpnia 2014

sycylia

Prowadzący: Prof. Tullio ScrimaliZ
www.tullioscrimali.it/index_en.asp
Profesor psychiatrii, psycholog, psychoterapeuta, Tullio Scrimali uczy psychoterapii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Katanii. Jest dyrektorem Laboratorium Neuronauk oraz Kliniki Ambulatoryjnej Medycyny Psychosomatycznej i Biofeedback w Departamencie Psychiatrii na Uniwersytecie w Katanii. Założyciel oraz dyrektor ALETEIA International – Europejskiej Szkoły Terapii Poznawczej w Katanii. Jest pionierem terapii poznawczej opartej na neuronaukach. Posiada szerokie doświadczenie ugruntowane dzięki intensywnej współpracy międzynarodowej – jako badacz oraz nauczyciel w Ameryce, Europie, Afryce i Azji. Obecnie jeden z najbardziej uznawanych autorów współczesnej terapii poznawczej. Przyczynił się także do założenia Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie.
Profesor wizytujący w Boston University, School of Social Work
Profesor wizytujący w Asia University, Taichung, Taiwan
Członek Academy of Cognitive Therapy (ACT)
Certyfikowany Trainer Consultant Academy of Cognitive Therapy (ACT)
Prof. Scrimali jest także członkiem:
International Association for Cognitive Psychotherapy (IACP), (Międzynarodowe Towarzystwo Psychoterapii Poznawczej)
European Association of Behavioural and Cognitive Therapy (EABCT), (Europejskie Towarzystwo Terapii Poznawczych i Behawioralnych)
Association for Behavior and Cognitive Therapies (ABCT), (Towarzystwo Terapii Poznawczych i Behawioralnych)
International Society for Neurofeedback Research (ISNR), (Międzynarodowe Towarzystwo Badań Neurofeedback)
Association for Applied Psychophysiology and Biofeedback (AAPB), (Towarzystwo Psychofizjologii Stosowanej i Biofeedback)
Cognitive Science Society (CSS), (Towarzystwo Nauk Poznawczych)
Prof. Tullio Scrimali jest autorem ponad 150 artykułów i monografii, m.in.:
Cognitive Therapy Toward a New Millennium (z Grimaldi L.).(Terapia Poznawcza w Kierunku Nowego Tysiąclecia) Kluver, New York, 2001
(http://www.amazon.com/Cognitive-Psychotherapy-Toward-New-Millennium/dp/0306467666)
Entropy of Mind and Negative Entropy. A cognitive and complex approach to schizophrenia and its therapy. (Entropia umysłu i entropia negatywna. Poznawcze i złożone podejście do terapii schizofrenii). Karnac, London, 2008 (http://www.amazon.com/Entropy-Mind-Negative-Cognitive-Schizophrenia/dp/1855756617)
Neuroscience-Based Cognitive Therapy. New methods for assessment, treatment and self-regulation. (Terapia Poznawcza Oparta na Neuronaukach. Nowe metody diagnozy, leczenia oraz samoregulacji. Wiley, Chichester, 2012 (http://www.amazon.com/Neuroscience-based-Cognitive-Therapy-Assessment-Self-Regulation/dp/1119993741)

Polski asystent: Mgr Anna Bazarnik
Absolwentka psychologii stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie Szkoły Specjalizacji w Psychoterapii Poznawczej ALETEIA we Włoszech. W swojej pracy zajmuje się zastosowaniem terapii neurofeedback u dzieci i dorosłych, a także stosuje Biofeedback aktywności elektrodermalnej w psychoterapii poznawczej.
Uczestnicy: Psycholodzy i psychiatrzy (maksymalna liczba uczestników: 15)
Język: włoski z tłumaczeniem na język polski (znajomość języka angielskiego będzie przydatna m.in. podczas uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich)

Program naukowy
Psychofizjologia stosowana oraz Biofeedback stanowią dwa istotne nurty współczesnej nauki. Warsztaty mają na celu pokazać, jak ostatnie osiągnięcia z zakresu neuronauk mogą zostać obecnie wykorzystane w celu wzbogacenia i ulepszenia interwencji terapeutycznych w nurcie psychoterapii poznawczej u pacjentów z różnymi zaburzeniami psychicznymi.
Podczas warsztatów zostaną przedstawione dwie metody psychofizjologii stosowanej: QEEG (Analiza Ilościowa EEG) oraz QEDA (Analiza Ilościowa Aktywności Elektrodermalnej). Prof. Tullio Scrimali z pomocą powyższych urządzeń pracuje w swoim Laboratorium Neuronauk już od wielu lat. Metody te można zatem w prosty sposób przystosować do warunków klinicznych (clinical setting) w terapii poznawczej. Aby zatem monitorować parametry neurofizjologiczne pochodzące z QEEG oraz QEDA, wystarczy posiadać odpowiednie, stosunkowo niedrogie urządzenia, ich oprogramowanie oraz, będąc psychologiem lub lekarzem psychiatrą, ukończyć stosowne szkolenie.
Dzięki uczestnictwu w warsztatach dowiecie się Państwo, jak stosować powyższe metody podczas terapii poznawczej pacjentów z różnymi zaburzeniami, w szczególności z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz cierpiącymi na schizofrenię. Szczegółowo omówiona zostanie przede wszystkim metoda QEEG (Quantitative Monitoring of Electrodermal Activity), którą można w bardzo prosty sposób zintegrować z terapią poznawczą. Jest ona także zdecydowanie tańsza od QEEG.

Nadrzędnym zagadnieniem warsztatów jest Biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne. Jest to proces, który umożliwia ludziom zmianę różnych procesów fizjologicznych, takich jak częstość akcji serca, czy rytm oddechu, w celu poprawy zdrowia, także psychicznego. Biofeedback może być używany jako ważne uzupełnienie terapii poznawczych i behawioralnych. Podczas warsztatów poznają Państwo ogólny zarys metody Biofeedback oraz jej zastosowanie w przypadku terapii różnych zaburzeń psychicznych. Wykładowca – prof. Tullio Scrimali, rozwinął i zbadał metodę Biofeedback oraz Neurofeedback, które mogą zostać zintegrowane z praktyką CBT. Uczestnicy będą mieli możliwość nauczenia się praktycznego zastosowania urządzenia Atlantis II (QEEG) produkowanego przez BrainMaster oraz MindLAB Set (QEDA) stworzonego przez Psychotech. Kończąc warsztaty, będą Państwo posiadać podstawowe umiejętności pozwalające na włączenie powyższych metod opartych na samoregulacji do pracy z pacjentami dotkniętymi zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania, pacjentami uzależnionymi od substancji oraz cierpiącymi na schizofrenię.
Kolejnym zagadnieniem poruszonym podczas warsztatów będzie powiązanie metody Biofeedback z techniką Mindfulness.
Mindfulness, czyli uważność, świadomość bieżącej chwili i nieosądzająca uwaga to praktyka, a także podejście, które może być wkomponowane w użytkowanie metody Biofeedback. Biofeedback-Based Mindfulness, BBM (Biofeedback oparty na Mindfulness) stanowi wartościowy element współczesnej terapii poznawczej.
Podczas części praktycznej warsztatów zaprezentowane zostanie użytkowanie urządzenia MindLAB Set, zarówno co celów diagnostycznych, jak i treningowych – w uczeniu samokontroli i samoregulacji. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wypróbować zastosowanie urządzenia MindLAB Set i w celach treningowych wcielić się w rolę zarówno terapeuty, jak i pacjenta.

Podręcznik
Tullio Scrimali
NEUROSCIENCE-BASED COGNITIVE THERAPY
New methods for assessment, treatment and self-regulation. John Wiley and Sons, Chichester, 2012.
(Terapia Poznawcza oparta na Neuronaukach. Nowe metody diagnozy, leczenia oraz samoregulacji)
http://www.amazon.com/Neuroscience-based-Cognitive-Therapy-Assessment-Self-Regulation/dp/1119993741

Urządzenia
Warsztaty opierać się będą o zastosowanie następujących urządzeń:
QEEG and Neurofeedback: BrainMaster, Atlantis II (http://www.brainmaster.com/content-sub/atlantis-ii/)
QEDA and Biofeedback: Psychotech, MindLAB Set ( http://www.psychotech.it/pages/en/home.php )

Program szkolenia oraz informacje logistyczne
Czwartek: Przyjazd do Katanii i spotkanie z Zespołem ALETEIA w międzynarodowym porcie lotniczym w Katanii.
Kolacja w Centrum Klinicznym ALETEIA w Katanii.
Piątek: Warsztaty na temat Terapii Poznawczej opartej na Neuronaukach oraz zastosowanie urządzenia MindLAB Set w Centrum Klinicznym ALETEIA. Ćwiczenia praktyczne obejmować będą pracę z urządzeniem MindLAB Set.
Po warsztatach kolacja w pobliskiej przytulnej pizzerii.
Sobota: Dzień wolny. Można go przeznaczyć na zwiedzanie okolic, na przykład:

Katania
http://pl.wikipedia.org/wiki/Katania
http://www.arrivalguides.com/en/Travelguides/Europe/Italy/CATANIA/essentialinformation
(z tej strony internetowej możliwy do pobrania darmowy przewodnik w języku angielskim)
Etna (http://www.etnaexcursion.it/)
Taormina (http://www.travelplan.it/taormina_guide.htm)
Syrakuzy (http://en.wikipedia.org/wiki/Syracuse,_Sicily)

Nieco bardziej oddalone od Katanii, a warte zwiedzenia są:

Piazza Armerina Villa Romana del Casale
http://en.wikipedia.org/wiki/Villa_Romana_del_Casale)
Agrigento La Valle dei Templi
http://en.wikipedia.org/wiki/Valle_dei_Templi
Palermo wspaniała stolica Sycylii, tygiel kultury normańskiej, arabskiej i bizantyjskiej
http://www.arrivalguides.com/en/Travelguides/Europe/Italy/PALERMO/

Wiele przydatnych informacji na temat Sycylii znajdziecie Państwo także na polskim portalu: www.jedziemynasycylie.pl
Jeśli chcieliby Państwo zostać na Sycylii dłużej, pomożemy zagospodarować Państwa czas oraz doradzimy w planowaniu atrakcyjnych wycieczek.
Saturday Night Fever: Impreza pożegnalna z muzyką na żywo w Centrum Klinicznym ALETEIA
Niedziela: Wyjazd z Katanii i powrót do domu.
Koszt: 700 Euro
Do zapłaty w następującej postaci: 200 Euro przy rezerwacji, za pomocą przelewu bankowego; 500 Euro na miejscu (gotówką lub kartą kredytową). Konto bankowe: IBAN IT48E0301926122000000557635 oraz Bic swift RSANIT3P. Odbiorca: Associazione Italiana per la Formazione in Terapia Cognitiva. Bank: Credito Siciliano, Via A. Da Messina 48, Acicastello (Catania) Italy.
W cenie zawarte są:

  •  Odbiór z lotniska w Katanii przez członków Zespołu Centrum ALETEIA oraz transport do wybranego hotelu, a także transfer powrotny na lotnisko w niedzielę rano.
  •  Trzy noclegi w oddalonym 50 metrów od morza Bed&Breakfast Ortensia (http://www.bbvillaortensia.it) lub podobnym Bed&Breakfast w tej samej okolicy.
  • Państwa pierwsza kolacja (w czwartek) w Centrum Klinicznym ALETEIA w Katanii.
  •  Kolacja w przytulnej pizzerii w Acicastello (w piątek).
  •  Impreza pożegnalna (Saturday Night Fever) z muzyką na żywo (ALETEIA Band z Prof. Scrimali na scenie) oraz najlepszym sycylijskim winem w Centrum Klinicznym ALETEIA.
  •  Dwie przerwy kawowe oraz lunch podczas warsztatów.
  •  Materiały dydaktyczne w formie elektronicznej.

 

Cena nie zawiera:
Kosztów sobotniej wycieczki. Jeśli zdecydują się Państwo jednak ten dzień spędzić w Katanii, w celu zwiedzenia miasta, plażowania, czy zrobienia zakupów, wyjaśnimy Państwu jak najlepiej przemieszczać się komunikacją publiczną, która jest bardzo tania.

Tym z Państwa, którzy preferują wyższy komfort zakwaterowania, polecamy Sheraton Hotel (www.sheratoncatania.com) lub nieco tańszy Ognina Hotel (www.ideahotel.it/web/en/idea-hotel-catania-ognina). Hotele te położone są bardzo blisko miejsca warsztatów. Jeśli są Państwo zainteresowani którymś z powyższych hoteli, prosimy o informację na adres: tscrima@tin.it lub annabazarnik@interia.pl. W takim przypadku obniżymy koszt Państwa uczestnictwa w warsztatach o 100 Euro. Za hotel zapłacą Państwo bezpośrednio w recepcji, po przyjeździe na miejsce.

Dodatkowa możliwość zakupu urządzenia MindLAB Set (Biofeedback aktywności elektrodermalnej) w obniżonej cenie:
Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem urządzenia MindLAB Set (www.psychotech.it) podczas pobytu na Sycylii, dla uczestników warsztatów oferujemy atrakcyjną zniżkę: zamiast 400.00 Euro plus VAT 22%, zapłacicie Państwo 300 Euro plus VAT. W ten sposób, natychmiast po powrocie do Polski, będą mogli Państwo rozpocząć wdrażanie nabytych umiejętności psychofizjologicznej diagnozy oraz stosować Biofeedback w terapii poznawczej.

Certyfikat uczestnictwa oraz Dyplom
Każdy Uczestnik otrzyma certyfikat uczestnictwa w warsztatach oraz Dyplom “Specjalisty Biofeedback”, wydawany przez Stowarzyszenie Psychofizjologii Stosowanej i Biofeedback (The Association for Applied Psychophysiology and Biofeedback AAPB – www.aapb.org). Dyplom ten wydawany jest na pergaminie, w formie idealnie nadającej się do powieszenia na ścianie w Państwa gabinecie.
Informacje dodatkowe:
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Prof. Tullio Scrimali – tscrima@tin.it
Mgr Anna Bazarnik – annabazarnik@interia.pl
ALETEIA International – www.aleteiainternational.it

Podstawowe informacje o szkoleniach

Prosimy o zapoznanie się z podstawowymi informacjami o szkoleniach.

Prosimy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Prosimy o dokonywanie zgłoszeń na szkolenia poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przesłanie skanu dyplomu psychologa (zaświadczenia o byciu studentem).